Finanțare pentru firme
Pregătim dosare de finanțare nerambursabilă, credite garantate și scheme de ajutor de stat pentru firme: echipamente, eficiență energetică, producție și linii industriale. Scriem cererea după ghidul apelului.
Apeluri naționale
Sprijin la târgul de meșteșuguri
Apeluri regionale
În regiunea Centru, firmele, clusterele și organizațiile de cercetare au 2 apeluri deschise și 2 apeluri anunțate, cu un buget total de 37,35 milioane de euro.
- 1.2.2 Clustere inovativePână la 6 noiembrie, 11,66 milioane de euro.
- 1.2.1 IMM-uri în cercetarePână la 9 noiembrie, 10,39 milioane de euro.
- 1.4.3 IMM-uri, FăgărașSe deschide pe 16 noiembrie, 7,65 milioane de euro.
- 1.4.3 IMM-uri, MoțiiSe deschide pe 16 noiembrie, 7,65 milioane de euro.
În regiunea Nord-Est, firmele, clusterele și organizațiile de cercetare au 2 apeluri deschise, cu un buget total de 22,72 milioane de euro.
- P1 Microîntreprinderi, apelul 2Până la 28 octombrie, 20,37 milioane de euro.
- P1 ClusterePână la 23 noiembrie, 2,35 milioane de euro.
În regiunea Nord-Vest, firmele, clusterele și organizațiile de cercetare au 2 apeluri deschise.
- 961 Tehnologii STEPPână la 12 octombrie, până la 10 milioane de euro.
- 132.A.2 IMM-uri în parcuriPână la 31 decembrie, între 200.001 euro și 2,5 milioane de euro.
În regiunea Sud-Muntenia, firmele, clusterele și organizațiile de cercetare au 6 apeluri anunțate, cu un buget total de 114,71 milioane de euro.
- 1.4 Competențe pentru specializareAnunțat, 5,88 milioane de euro.
- 1.1.A Cercetare în IMM-uriAnunțat, 30,71 milioane de euro.
- 1.1.B.1 Autorități cu IMM-uriAnunțat, 32,35 milioane de euro.
- 1.1.B.2 Cercetare cu IMM-uriAnunțat, 10 milioane de euro.
- 1.3.D ClustereAnunțat, 5,88 milioane de euro.
- 1.1 IMM-uri, preselecțieAnunțat, 29,88 milioane de euro.
În regiunea București-Ilfov, firmele, clusterele și organizațiile de cercetare au 2 apeluri anunțate, cu un buget total de 15 milioane de euro.
- 1.4 Clustere de inovareAnunțat, 10 milioane de euro.
- 1.1 Model conceptualAnunțat, 5 milioane de euro.
Credite, garanții și ajutoare de stat
Garanții pentru credite bancare, granturi plătite împreună cu un credit și ajutoare de stat pentru investiții.
Garanție de portofoliu pentru IMM-uri
BID garantează 70% din creditul bancar al unui IMM, 80% pentru firmele conduse de femei și pentru proiectele inovatoare sau sustenabile.
- Garantat70% din credit
- Firme conduse de femei sau inovatoare80%
- Comision de garantare0,7%
- Garanții, 2025–20278,8 miliarde de lei
Fondul Național de Garantare
Fondul garantează din resurse proprii până la 80% dintr-un credit. Pentru 2026 sunt anunțate patru produse care combină garanția cu un grant.
- Garantat, cel mult80% din credit
- Cea mai mare garanție12,5 milioane de lei
- Pe credit, în programul Plafon3 milioane de lei
- Produse cu garanție și grantpatru, în 2026
Fondul Regional de Participare
Credit din care 40% se transformă în grant, în trei regiuni: Nord-Est, Sud-Est și București-Ilfov.
- Transformat în grant40% din credit
- Credit, cel mult5 milioane de euro
- Din fond, fără dobândă70% din credit
- Valoarea fondului233,35 milioane de euro
SME Eco-Tech
Un grant de 40% din cheltuielile eligibile, plătit împreună cu un credit bancar de cel puțin 60%, în ordinea depunerii.
- Grant40% din cheltuielile eligibile
- Grant, cel mult267.240 de lei
- Credit bancar, cel puțin60% din cheltuielile eligibile
- Depunere până pe30 decembrie 2026
HG 486/2026
Investiții în fabricarea produselor cu deficit comercial: o sesiune între 15 octombrie și 25 noiembrie 2026, 759 de milioane de lei, cheltuieli eligibile de la 50 de milioane de lei.
HG 300/2024
Investiții de peste 50 de milioane de lei: o singură sesiune, în 2024; acordurile se pot emite până la 31 decembrie 2026, iar până la 8 octombrie 2026 nu a apărut o sesiune nouă.
HG 807/2014 și HG 332/2014
Investiții mari și locuri de muncă noi: HG 807 s-a deschis ultima dată în 2022, pentru HG 332 nu a apărut nicio sesiune de atunci, iar ambele plătesc în continuare proiectele aprobate.
Investiții strategice
Anunțate în pachetul de relansare din februarie 2026 pentru investiții de cel puțin 1 miliard de lei, gestionate de BID; adoptarea lor nu este confirmată.
Ajutor pe județe
HG 486/2026 plafonează ajutorul după județul investiției, fără o cotă în plus pentru firmele mici. În Ilfov sunt eligibile doar comunele enumerate de schemă.
Ajutor maximHG 486/2026
Etape
Pregătirea cererii
Scriem planul de afaceri și devizul după ghidul apelului și strângem documentele firmei.
Evaluare
Cererea se punctează după criteriile ghidului. La schemele cu depunere în ordinea sosirii, cererile se verifică pe rând, după ora depunerii.
După contract
Urmărim contractarea, realizarea investiției și anii în care trebuie păstrată.